Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Birliği, Turizm Araştırmaları Derneği, Türkiye Matematik Derneği ve Didim Turizm Derneği işbirliğiyle Didim’de “Tales Buluşması” adı altında etkinlik gerçekleştirilecek.

Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Birliği, Turizm Araştırmaları Derneği, Türkiye Matematik Derneği ve Didim Turizm Derneği işbirliğiyle Didim’de “Tales Buluşması” adı altında etkinlik gerçekleştirilecek.

Turizm Araştırmaları Derneği’nin (TURAD) Didim Belediyesi adına yürüttüğü “Markalaşma ve Turizmde Sürdürülebilirlik Projesi” kapsamında I. Tales Buluşması yapılacak. Tales’in yaşadığı Milet’te, antik çağda derslerini verdiği mekanda düzenlenecek olan etkinlikte, Türkiye’nin önde gelen bilim insanları da yer alacak.

image
Fotoğraf: Zeynep Seda Çakır

Tales adına düzenlenen etkinliğin önümüzdeki dönemde uluslararası bir konferansa dönüştürülmesi hedeflenirken, Didim Belediyesi’nin çocuklara ve gençlere matematiğin güncel yaşamdaki yerini benimsetmek ve analitik düşünme yetkinliği kazandırmak amacıyla “Tales Bilim Akademisi” projesi üzerinde çalıştığı da açıklandı.

Binlerce yıllık Milet Amfi tiyatroda yapılacak etkinliği yerli ve yabancı matematikçiler ve felsefeciler Tales’i ve Tales’in günümüze kadar gelen matematik hesaplarını ve felsefeye bakışını anlatacaklar.
Saat 15:00’da başlayacak olan buluşmada Boğaziçi Üniversitesinden Betül Tanbay açılış konuşmasını yapacak. Aynı üniversiteden Alp Eden Cumhuriyet Dönemi Matematikçilerin sunumunu yapacak ardından da Ali Karatay ise “Tales Matematik felsefecisi miydi?” tartışmasını yapacak. Koç Üniversitesi’nden Atilla Aşkar, finans piyasalarında halen kullanılan “Futures sistemini” anlatırken, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Ayşe Berkman Tales’in hesaplarını örneklerle anlatacak. Panelde Mimar Sinan Üniversitesinden David Pierce “Kanıt Kavramının Öncüsü Tale”s sunumunu yapacağı öğrenildi.
Akademik seviyesi yüksek olacak olan programın sonunda saat 18:00’da Milet Müzesi Bahçesinde bir de kokteyl ile sona erecek.

Etkinlik, 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Neden Thales?

Milet Okulu, felsefe tarihinde hem felsefenin başlangıç evresini oluşturur, hem de doğa felsefesi olarak adlandırılan felsefi eğilimin öncüsüdür.

MÖ 600’lerde ortaya çıkmış ilk sistemli düşünme ve varoluşu temellendirme çabalarını ortaya koymuştur. Daha sonra Sokrates, Platon, Aristoteles gibi sistematik felsefenin kurucuları olan filozoflar bu okulun açtığı düşünce gelişimini değerlendirirler.

Bu okulun ilk ve felsefenin öncü ismi Thales’tir. Özellikle batı felsefesi tarihi Thales’ten itibaren başlatılarak yazılır . Thales mitolojiyle karışık bir şekilde her şeyin temelinde bulunan ilk nedeni, başı ve kaynağı olan şeyi bulmaya yönelir ve buna karşılık ilk neden olarak suyu gösterir. Bir doğa filozofu olarak maddesel bir açıklama getirir. Thales’in önemi asıl olarak verdiği cevaplar değil sorduğu sorulardadır ve bunlarla birlikte görüşlerini deneylere ve düşünsel işlemlere dayandırma çabasıdır.

Günümüzde soran sorgulayan bireyler olmaktan giderek uzaklaşan genel toplum yapımızın ve malesef bu eksiklikle yetişen yeni nesillerin, bilimsel ve analitik düşünce yapısının farkına varmaları gerektiğini düşünerek , Thales’in bu akımı başlattığı topraklarda , Didim Belediyesinin evsahipliği ve Matematik Derneği’nin değerli katkıları ile yola çıkıyoruz..

Thales’i biraz daha hatırlayalım;

MİLET’Lİ THALES M.Ö. 640 – 550 yılları arasında yaşadı. Mısır ve Babil kaynaklarından eğitim aldığı, eski Yunan’ı matematik ve astronomi ile ilgili bilimlerle tanıştıran ilk kişi olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca astronomideki çalışmaları sayesinde, batı medeniyetinin astronomide doğuya göre daha bilimsel bir yönde ilerlemesine neden olmuştur. Thales’in astronomideki yeteneği, İyonyalı’ları şaşırtmıştır;
28 Mayıs 585 (İ.Ö) yılında gerçekleşen güneş tutulmasını öngörmüş, böylece Lidyalılar ile Perslerin savaşının kaderini değiştirmiştir.
Antik tarih, Thales’in Mısır’daki piramidlerin yüksekliğini piramidlerin gölgelerin uzunluğunu ölçerek, nasıl hesapladığını anlatır. Thales güneşin konumuna göre bir insanın boyunun kendi gölgesinin uzunluğuna eşit olduğu anda, pramidlerin gölgelerinin uzunluğu ölçülerek piramidlerin yükseklikleri hesaplamıştır. Ayrıca, hayran olunacak derecede mantıksal bir disiplin olan geometrinin tümden gelen bir bilim olduğunu ortaya koymuştur.

Geometri bilgini olarak Thales’e belirli,somut ,kesin bilgiler borçlu bulunuyoruz.O,anahtarı tanılamak,genelleştirmek formülünün içinde bulunan bilimsel zihniyet’in ilk ve gerçek öğreticisi sayılabilir.

Thales aynı zamanda bir filozof ve bir bilgedir. Özdeyişleri çok ünlüdür. En bilge şey nedir sorusuna yanıtı,
” Zaman, herşeyi öğrenip meydana çıkarır çünkü” olmuştur.
Yine bir tartışma sırasında :Ölümün yaşamdan hiçbir farkı yoktur” der.Tartışanlardan biri sorar: Neden yaşamı seçtin o halde?
Thales’in yanıtı şu olur: İkisi arasında hiçbir fark yoktu da ondan!