Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, turizm sektörüne yönelik ‘istihdam paketi’ protokolü imzaladı.

Paketle bin 200 kişinin hem havalimanlarında hem ören yerlerinde turizme daha fazla katkı sağlayabilmek maksadıyla 6 ay süreyle eğitime tabi tutulup istihdam edilmesi planlanıyor. Pakette ayrıca 2015’te 9 ay çalışan ve 3 ay askıda kalan 44 bin 753 kişi bu yıl da 9 ay çalışırsa askıdaki üç aylık sigorta primlerini ve maaşlarını İŞKUR ödeyecek maddesi yer alıyor.

Bakan Ünal ve Bakan Soylu, imza töreni öncesinde gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında özellikle sezon dışı dönemde hem çalışanlara hem de işverene yönelik bazı iyileştirici tedbirleri kapsayan ve kamuoyu tarafından merakla beklenen yeni politikalara ilişkin bilgi verdi.500

Yerli turist erken rezervasyon oranlarının geçen yıla oranla yüzde 25 arttığının kaydedildiği toplantıda Nisan ayından itibaren daha da yoğun bir şekilde Avrupa’ya dönük tüm medya kanallarında geniş bir reklam, tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyeti yürütüleceği ve Avrupa’ya dönük lobi faaliyetlerine, halkla ilişkilere, kamu diplomasisine ağırlık verileceği açıklandı.

Bakan Soylu konuyla ilgili açıklamasında “Antalya ve Muğla’da konaklama faaliyeti yürüten işyerinde 2015 yılında 9 ay çalışan 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla askıdaki 3 aylık sigorta primleri ve ücretlerini İŞKUR tarafından karşılanacak.
Destekleme süresi içerisinde işverenler tarafından çalışanlara yönelik mesleki eğitim veya yabancı dil eğitimi gibi kişisel gelişimlerini sağlayıcı eğitimlerle nitelikleri artırılacak. 31 bin 619’u Antalya’da, 13 bin 134’ü Muğla’da toplam 44 bin 753 kişiyi ilgilendiren program için 260 milyon lira kaynak ayrıldı.

Antalya, Alanya, Trabzon, Dalaman, Milas-Bodrum, Adnan Menderes, Atatürk ve Esenboğa havalimanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen kişilerin istihdam edilmesi yoluyla ülkemize gelecek turistlere yönlendirme yapılacak. Bin 200 kişinin hem havalimanlarında hem ören yerlerinde turizme daha fazla katkı sağlayabilmek maksadıyla 6 ay süreyle eğitime tabi tutulup istihdam edilmesi planlanıyor. Bu bin 200 kişi için 14 milyon 544 bin lira kaynak ayrıldı” dedi.

Bakan Ünal, sektörün önde gelen temsilcileriyle bir çalışma daha yürüttüklerini kaydederek, “Şu anda TÜRSAB, TUROP, TÜROFED, sektörle birlikte üzerinde çalıştığımız, kamuya dönük ve kamu personelinin iç turizmde avantajlı, fırsatlar sunmaya dönük bir çalışmamız var. Fakat bu çalışmamız henüz daha nihayetlenmedi. Bunu da sektörle birlikte açıklayacağız” dedi.

Bakan Ünal, krizin devam etmesi halinde desteklerin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soruya; desteklere ilişkin bir yıllık protokol imzaladıklarını, yeni bir protokol imzalanması halinde desteklerin devam edebileceğini belirterek, uygulamanın şu anda Antalya ve Muğla’ya dönük olduğunu daha sonra kapsamının genişletilebileceği yanıtını verdi.