Acemi aşçıların, hayatında eline bıçak bile almamışların ve artık yemek yapmayı öğrenme vaktinin geldiğini düşünenlerin İstanbul’da özel bir mutfağı var; “Learn To Cook İstanbul”. Türk Mutfağı’na meraklı Şef Melis Doeh’in başlangıçta İstanbul’a gelen yabancılara Türk Mutfağı’nı öğretmek için hayata geçirdiği Learn To Cook İstanbul’un kapıları, bugün yemek yapmayı bilmeyen ama öğrenmeye hevesli herkese açık.

Şef Melis Doeh’in mutfağı Learn To Cook İstanbul, Taksim İstiklal Caddesi’nde, sahafların sokağında yer alıyor. Beyoğlu’nun eski taş binalarından birine girip dar merdivenleri çıktıktan sonra, size butik bir modern mutfağın kapıları açılıyor. Şef Melis Doeh’in İstanbul’a geldiğinde Türk yemeklerini deneyip sonra bir de yapmayı öğrenmek isteyen yabancılar için hayata geçirdiği Learn To Cook İstanbul, bu yıl turizmde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle konsept farklılığına gitmek zorunda kalsa da fikir olarak yaratıcılığını koruyor.

melis-1

Melis Doeh aslen tarih mezunu. İngilizce tarih bölümü okurken, dili çok daha iyi konuşmak isteğiyle 19 yaşındayken okuluna yarım dönem ara veriyor ve soluğu İngiltere’de alıyor. 40 gün boyunca sürekli İngilizce konuşmak zorunda olduğu bir yerde staj yapması gerekiyor. İngiliz eşiyle de orada tanışıyor. Türkiye dönüp iş aramaya başladığında ise kendisini birden havada buluyor. Hosteslik deneyimi süresince yolculara nasıl daha sıcak ve iyi yemekler verilebilir, nasıl daha iyi içecek ikramı yapılabilir gibi konularda akıl yürütmeyi de ihmal etmiyor. Yeni fikirler geliştiriyor. İki yılın ardından bu gidiş gelişlerde çok yorulduğunu anlayınca annesiyle kafa kafaya vererek başka bir iş geliştirme yönünde adımlar atıyor. Bu arada mutfak eğitimi de alıyor. Okurken çok istediği DO&CO’da çalışma fikri halen sabitken, eşinin yabancı arkadaşlarının yaptığı yemekleri övmesinden minvalle kendi mutfağını açmaya karar veriyor.

Derdinizi anlatacak kadar mutfak bilgisi
İlk başta bir mutfak kiralamayı düşünen Melis Doeh, işin içine maliyetler ve yükümlülükler girince bir yer tutmaya ve kendi mutfağında kendi konseptini geliştirmeye doğru yöneliyor. Böylelikle Learn To Cook İstanbul’un hikayesi de başlıyor.

Evliliğinin ilk zamanlarında kendilerini İngiltere’den ziyarete gelen arkadaşlarının “Melis neden buraya gelen yabancılara Türk yemeklerini öğretmiyorsun, çok iyi yemek yapıyorsun” önerilerinin üzerine bu fikri geliştiren Doeh, Learn To Cook İstanbul ile turistlere Türk Mutfağı’nı öğretmek amaçlı bir konsept geliştirmiş.

İlk başlarda oldukça ilgi gören Learn To Cook İstanbul, bu yıl yaşanan üzücü olaylar nedeniyle turizm darbe alınca konseptini biraz daha geliştirmiş. Bugün acemi aşçılara, hayatında eli bıçak tutmamışlara, yemek yapmayı hiç bilmeyen gelin adaylarına burada püf noktalarını öğretiyor. Öncelikle yemek yapmanın temeliyle ilgili bilgiler aktaran Melis Doeh, başlangıç, ara sıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan bir menü ile de mini bir kurs uyguluyor. Hayatında mutfak yüzü görmeyenler, buradan çıktıktan sonra artık dertlerini anlatabilecek seviyede bir mutfak diline hakim olabiliyorlar. Gerisi onların mutfak sevgisine, merakına ve elinin lezzetine kalıyor.

melis-4

Meraklılarına özel menüler…
Learrn To Cook İstanbul’daki mutfak kursu 2,5-3 saatlik bir deneyim. Bu deneyim Türk Kahvesi ve çay eşliğinde, Türk mutfağı hakkında genel bilgiler verilmesiyle başlıyor. Ardından iki adet başlangıç (meze), bir ara sıcak, bir ana yemek ve tatlı yapımıyla devam ediyor. Son olarak Türk şarapları ve rakıyla ilgili bilgiler de aktarılıyor ve Melis Doeh, Türk yemeklerine eşlik edebilecek şaraplar konusunda önerilerde bulunuyor.

Bir not olarak aktarmayı unutmayalım; Melis Doeh, şu anda çok moda olan Osmanlı Mutfağı’ndan ziyade Anadolu Selçuklu Mutfağı’na meraklı bir isim. Daha çok meyveyle pişen yemekler, kuru etli ve süzme yoğurtlu orijinal reçeteler onun ilgi odağı. Öte yandan kişiye özel dersler de veren Doeh, “Ben özel olarak İç Anadolu yemeklerini öğrenmek istiyorum” ya da “Yalnızca et yemekleri öğrenmek istiyorum” vs. diyenler için de özel menüler oluşturuyor.

Melis Doeh’in Learn To Cook İstanbul dışında bir de Eton Blue Gourmet markası var. Eton Blue Gourmet markası altında butik anlamda catering hizmeti de sunan Doeh, yemek yapmayı öğrenmek isteyen herkesiLearn To Cook İstanbul’da ağırlamaya hazır.

Yazı: Bikem Öğünç