Seyahat çantası hazırlamak kimilerine zor gelse de, gezgin ruhlu insanlar için bu hazırlık aşaması yolculuğun esas başlama noktası olduğundan çoğumuza keyifli geliyordur. Önemli bir şeyi unutma korkusu strese, fazladan alınan eşyalar ise yorgunluğa neden oluyor. Önceliklerimizi belirlerken bir anda her şeyimizi valize doldurduğumuzu fark ettiğimiz o an, uzun uzun düşünüp boş boş eşyalara bakıp kararsız kalıyoruz. Bu yazımda kendi deneyimlerimden yola çıkarak hem önceliklerimizi hem de işimizi kolaylaştıracak parçaları alıp, işimize yaramayacak parçaları gittiğimiz yerlerde temin edip edemeyeceğimize dair ipuçlarını paylaşmak istedim.seyahat, seyahat çantası, pratik çanta, pratik seyahat, pratik çanta hazırlama, çanta hazırlama, valiz hazırlama, bavul, çantamda ne var, çantada ne var, seyahat hazırlıkları, yolculuk hazırlıkları, gezginin sırt çantası, gezginin çantası, gezginin valizi, sırt çantası, sırt çantam, sırt çantası hazırlama, pratik bavul hazırlama, pratik seyahat, seyahat ipuçları, ipucu, nereye gitsek, yolculuk, yolculukta olması gerekenler,

 • Öncelikle seyahatimizin temasını belirlemekte fayda var. Bu bir iş seyahati de olabilir, hafta sonu kaçamağı veya uzun bir tur da olabilir. O nedenle okuyacağınız öneriler ortalama bir seyahat için geçerlidir. Valizimin boyutu seyahatimizin süresi ile orantılı olmalıdır. İki günlük bir kaçamak için büyük büyük valizleri yük etmenin anlamı yok.
 • Seyahatlerinizin sonunda hiç giyilmemiş kıyafetlerle eve dönmek sinirlerinizi bozuyorsa kıyafetlerinizi her güne göre planlayıp kombine ederseniz gereksiz kıyafet hammallığı yapmazsınız. Her gün için kıyafetlerinizi planlarken çorap ve çamaşırlarınızı da bu plana dahil etmeyi unutmayın.
 • Giyilmiş kıyafetlerinizi ve çamaşırlarınızı ayrıca muhafaza edebilmek için yanınızda mutlaka bez çantalar bulundurun. Naylon poşetler yerine bez çantalar hava alacağı için valizinizin içindeki kötü kokuyu engelleyecek, diğer temiz kıyafetlerinizle temas etmeyecektir.
 • Valizinizin alanını iyi değerlendirmek için kıyafetlerinizi fazla katlamadan sererek yerleştirin. Benim tercihim birbirine benzer ölçülerdeki tişörtleri rulo yapmak. Çorapları ayakkabıların içine koymak. Bu şekilde hem buruşmuyor hem daha az yer kaplıyor. En son giymeyi planladıklarınızı ve kalın parçaları en alta, ihtiyacınız olacak parçaları da en üste yerleştirin.
 • İç çamaşırlarını üst üste koyarak rulo haline getirin. Sutyenleri birbirlerinin içine geçirin ve daha sonra ikiye katlayın. Katladığınız iç çamaşırlarınızı ince bir tişört ya da poşete sararak rulo halinde bavulun köşelerine sığdırmayı deneyin. Valizinizin kenarlarında oluşacak muhtemel boşluklara çamaşırlarınızı yerleştirirseniz ana alandan tasarruf edip boşlukları doldurmuş olursunuz.
 • Temel eşyalar olan kıyafet ve çamaşırları yerleştirdikten sonra, temel sayılabilecek ekstra kişisel eşyalarınız için bir liste oluşturun. Bu listeye mümkünse birkaç gün önceden başlayın ve liste sürekli görüp not alacağınız bir yerde olsun.
 • Güneş gözlüğü seçiminde marjinal modellere kaçmayıp standart ve her kıyafetinize uyum sağlayacak bir model seçerek birden fazla model taşımak zorunda kalmazsınız. Her birini ayrı kutuda saklamak fazlasıyla yer tutacaktır.
 • En kalın ayakkabı veya botlarınızı giyerek yolculuk esnasında ayağınızda taşıyın. Valiz içinde ufak ayakkabı ve terliklere daha çok yer kalmış olur. Ayakkabılarınızı mutlaka bir bez çantada muhafaza edin. Terlikleri iç içe yerleştirerek varsa valizin cep bölümlerine yerleştirin.
 • Havlu en çok yer kaplayan ve ağırlık yapan parçalardan biridir. Benim tercihim peştamal kullanmak. Hem rulo yapınca yer kaplamıyor hem de havlu ile aynı işi görüyor.
 • Valizinizin haricinde sırt çantası da mutlaka taşıyacaksınızdır. Ekstra kişisel eşyalarınızı ve sürekli kullanmanız gerekecek parçaları sırt çantanızda bulundurun. Şarj aleti, fotoğraf makinesi, kahve termosu, ilaçlar, kitap-dergi, not defteri, kozmetik ürünleri vs. gibi eşyalara sürekli ihtiyacınız olabileceğinden valize koymak işinizi zorlaştıracaktır.
 • Şampuan, diş fırçası, nemlendirici gibi kozmetik ürünlerinin seyahat boyutu olanlarından birçok mağazada ve markette bulabilirsiniz. Eğer sürekli kullanmanız gereken özel ürünler varsa bunlar için hazırlanmış özel ambalaj setlerinden temin edip içlerine doldurarak yanınıza alabilirsiniz.
 • Takı ve aksesuarlarınızı boş bir gözlük kabının içine koyarak çantanızın gözlerini bunlarla doldurmamış olursunuz.
 • Aşırı ekstra eşyalarınız içinde orta boy bir kilitli poşetin içinde olacak şekilde acil kiti yapabilirsiniz. Bunun içinde olabilecek muhtemel eşyalar ise; iğne iplik dikiş seti, tirbuşon, tırnak makası, bir takım tıbbi malzemeler, yara bandı, gözlük temizleme mendili, küçük paketler haline restoranlardan arakladığınız şeker, tuz ve kürdanlar J (ambalajlı olması şartı ile) birkaç buzdolabı poşeti, ıslak mendil, ayakkabı süngeri vs…

 

seyahat, seyahat çantası, pratik çanta, pratik seyahat, pratik çanta hazırlama, çanta hazırlama, valiz hazırlama, bavul, çantamda ne var, çantada ne var, seyahat hazırlıkları, yolculuk hazırlıkları, gezginin sırt çantası, gezginin çantası, gezginin valizi, sırt çantası, sırt çantam, sırt çantası hazırlama, pratik bavul hazırlama, pratik seyahat, seyahat ipuçları, ipucu, nereye gitsek, yolculuk, yolculukta olması gerekenler,

Mutlaka olsun!

 • Cüzdanınızı zırt pırt çıkarıp kaybetmemek ve çanta gözlerinizle boğuşmamak için nakit yerine kart taşıyın. Bu kartı kapaklı telefon kılıfı kullanarak içindeki gözde bulundurabilirsiniz. Malum cep telefonları her daim elimizde. Ufak bel kemerine takılan bir bozuk para çantasını da kolay ulaşabileceğiniz bir yere sabitlerseniz cüzdan, kimlik ve pasaport gibi eşyalarınız her zaman güvende olur.
 • Sırt çantanızın yan gözlerinde mutlaka su matarası veya kahve termosu olsun.
 • Hafıza kartlarınızı kaybolmayacak, varsa hard disklerinizi zarar görmeyecek yerlere saklayın.

 

 • seyahat, seyahat çantası, pratik çanta, pratik seyahat, pratik çanta hazırlama, çanta hazırlama, valiz hazırlama, bavul, çantamda ne var, çantada ne var, seyahat hazırlıkları, yolculuk hazırlıkları, gezginin sırt çantası, gezginin çantası, gezginin valizi, sırt çantası, sırt çantam, sırt çantası hazırlama, pratik bavul hazırlama, pratik seyahat, seyahat ipuçları, ipucu, nereye gitsek, yolculuk, yolculukta olması gerekenler, Cep telefonunuzun şarjını sömürmemek için mutlaka bir ipod/mp3 çalar/radyo tercih edin.
 • Eğer yanınıza dizüstü bilgisayar alacaksanız onun için de ayrıca bilgisayar çantası taşımayın. Valizinizde altı ve üstü kıyafetlerinizin arasında olacak şekilde yerleştirin. Böylelikle çarpmalarda ve düşmelerde zarar görmeyecektir.
 • Dönüşten bir gece önce ne kadar yorgun olursanız olun mutlaka valizinizi toplayın.
 • Valizinizi asla tıka basa doldurmayın. Dönüşünüzde aldığınız hediyelik eşyalar ve yaptığınız alışverişlerle fazladan çanta taşımak hiç kolay olmayacaktır.

Son bir hatırlatma; yola çıkmadan önce yanınızda “ihtiyacınız olandan fazla para, ihtiyacınız olandan az eşya bulundurun! 🙂

Benim unuttuklarımı siz de yoruma yazabilir, kendi fikirlerinizle katkıda bulunabilirsiniz…