Bu yıl ilk defa düzenlenen Uluslararası Müzik ve Dans Buluşması Beşik Akademi’nin çağrısıyla 28-29 Ağustos’ta Kadıköy’de yapılacak. Kültürel değerlerin bir meta haline getirilmesine karşı düzenlenen festivale herkes davetli.

Beşik Akademi, bu yıl ilk defa düzenlediği Uluslarası Müzik ve Dans buluşmasını Kadıköy Göztepe Özgürlük Parkı’nda 28-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirecek. Kültürel değerlerin bir meta olarak alınıp satılmasına karşı yapılan buluşma kültür ve sanat alanından barışın sesini yükseltmeye çalışıyor. Yapılan birçok kültürel faaliyetin protokol öncelikli ve milyonlarca dolar bütçelerle hayata geçirilmesini eleştiren Beşik Akademi, iki gün sürecek olan etkinliği hakim olan parasal ilişkilerin uzağında ücretsiz olarak ve dayanışma kültürünün esas alındığı, insanların gündelik yaşamlarının bir parçası olan kamusal alanları kullanarak gerçekleştirecek.

Söyleşiler, dinletiler, konserler, film gösterimlerinin olduğu buluşma, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne atıfla düzenlenirken akademinin planı bu etkinliği ilerleyen yıllarda yine Dünya Barış Günü’ne denk gelecek şekilde düzenlenmesi.

afis3-copyEtkinliği programı:

Yer: Kadıköy Belediyesi Göztepe Özgürlük Parkı

28 AĞUSTOS CUMA

15.00 – Söyleşi ve Dinleti: Bir Müzik Gezgini: Peter Macrae Jaques’le Balkan Müziği ve Klarnet/

Konuk: Peter Macrae Jaques (Müzisyen)

16.20 – Söyleşi ve Dinleti: Ortadoğu’da Kadın Sesleri

Konuk: Evrim Hikmet Öğüt (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi)

17.30 – Söyleşi ve Dinleti: Alevi Müzik Kültürü

Konuk: Ulaş Özdemir (Müzisyen-Araştırmacı-Yazar)

18.50 – Söyleşi: Kent ve Müzik

Konuk: Murat Meriç (Müzik Yazarı)

20.30 – Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi: Manastır Doğum Yerim

Konuklar: Hristo Kopano (Müzik Araştırmacısı) – Yasin Ali Türkeri (Yönetmen)

22.00 – Söyleşi ve Konser: Makedonya Geleneksel Müziği

Konuk: Chalgija Sound System

29 AĞUSTOS CUMARTESİ

14.00 – Söyleşi: Kamusal Alanda Geleneksel Dans İcracısı Olmak

Konuk: Ahmet Rıza Evci (Devlet Halk Dansları Topluluğu)

15.20 – Söyleşi: Sokaklarda Dans

Konuk: Belma Oğul Kurtişoğlu (İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi)

16.30 – Söyleşi ve Dinleti: Anadolu’da Dengbej Geleneği

Konuklar: Rodizan Ürün (Araştırmacı – Müzisyen)- Mehemede Serhedi (Dengbej-Araştırmacı)

17.40 – Atölye: Seymenlik Geleneği ve Dansları

Konuklar: Şevket Yakupoğlu (Dansçı-Eğitmen) – Ahmet Rıza Evci (Dansçı-Eğitmen) – Medar Makineci (Dansçı-Eğitmen)

18.50 – Atölye: Gürcistan Halk Dansları Atölyesi

Konuklar: Bagdati Halk Dansları Topluluğu – Tchulukhadze Leri (Eğitmen-Koreograf) – Tcheishvili Avtandili (Eğitmen – Koreograf)

20.00 – Söyleşi ve Konser: Gürcistan ‘’Bagdati’’ Müzik Topluluğu

Konuklar: Bagdati Müzik Topluluğu

21.30 – Konser: Beşik Project ve Beşik Halk Oyunları Topluluğu

Beşik Akademi kimdir

Beşik Akademi, 2002 yılında Kadıköy Yeldeğirmeni’nde halk dansları ve müzik çalışmaları yapmak amacıyla kurulmuştur. Büyük çoğunluğunu konservatuar mezunu öğretmen ve konservatuar öğrencilerinin oluşturduğu bu kurum “Hayata sahneden bakın” sloganıyla, kuruluşundan günümüze kadar ücretsiz sanat eğitimleri vermiş, gönüllülük esasına dayalı çalışmalar yürütmüştür. Ulusal ve uluslararası birçok festival ve etkinlikte kendi üretimlerini başarıyla sergilemiş, yıllar geçtikçe belli değerler çerçevesinde kitleselleşmiş, çoğalmış, üretmiş ve paylaşmıştır. Bugün geldiği konum itibariyle faaliyet alanlarını genişleten Beşik Akademi, çoğu kamusal, toplumsal ve alternatif etkinliklerde adından sıkça söz ettirmiş, bu alanda bir güven duygusunun göstergesi haline gelmiştir. Kurum bünyesinde yetişen onlarca genç dansçı ve müzisyen, bu geleneğin bir parçası olarak hem akademik hem de kültür sanat ortamlarında bu düşünceyi başarıyla temsil etmektedir. Beşik akademi bir taraftan sanat eğitimi çalışmaları yaparken, bir taraftan da kendi bünyesinde alternatif ve yeni projeler oluşturmak amacıyla kurulan Beşik Project, Beşik Organizasyon, Beşik Halkoyunları Topluluğu, Beşik Rock Grubu – Beşik Müzik Performans, üretimlerini kaydetmek ve bünyesi dışındaki talepleri karşılamak amacıyla kurulan Beşik Ses Kayıt Stüdyosu gibi birimlere ayrılmaktadır. Hala Ataşehir ilçesinin İçerenköy mahallesindeki binasında çalışmalarına devam etmektedir. (Sendika.Org)