Bu ay İstanbullu sanatseverler, mutlaka kendilerine göre bir sergi bulacak. Çünü resimden heykele, cam ve doğal taş boyamadan videoya kadar her disiplinden sergi kentin her yanını kuşatmış durumda…

Plato Sanat’ta “Formun Gücü” Sergisi (5 Mayıs-19 Haziran 2016)

1462283737_HAYDAR_AKDAG_SER__GRAF___2015__C

Çağdaş Türk sanatçılarının son dönem yönelimlerini araştıran “Formun Gücü” sergisi, Plato Sanat’ta açıldı. Küratör Marcus Graf yönetiminde ve Ayşegül Çinici Yazıcı’nın direktörlüğünde açılan sergi , resim, baskı, heykel, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden dokuz sanatçıyı bir araya getirdi.  “Formun Gücü” sergisine eser veren değerli sanatçılar arasında; Haydar Akdağ, Refik Anadol, Günnur Özsoy, Seçkin Pirim, Nejat Satı, Gülay Semercioğlu, Kemal Seyhan, Kaan Sofuoğlu ve Cemal Gürsel Soyel gibi önemli isimler yer alıyor.

Sergiyi 19 Haziran 2016 tarihine kadar Plato MYO’nun Ayvansaray Kampüsü’nde ziyaret edebilirsiniz.

Tanpınar’dan esinlenen “Sanatçı ve Zamanı”

tanpınar

“Sanatçı ve Zamanı”, düşünür ve edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirlemiş. Sergi, Tanpınar’ın tüm çalışmalarına merkez oluşturan zaman kavramı üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunuyor. Yüzonbeş sanatçının yüzseksenaltı çalışmasına yer veren sergi, Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünde İstanbul Modern’de gerçekleşiyor.

YOK OLMADAN (13 Ocak-5 Haziran 2016)

yok olmadan

Başlığını Joni Mitchell’ın “Big Yellow Taxi” adlı şarkısından alan sergide, doğanın kıymetinin “yok olmadan” anlaşılmayacağı vurgulanıyor. Farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakışlarını ve “sürdürülebilirlik” kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. İstanbul Modern’de yer alan sergide Türkiye ve farklı coğrafyalardan 20 sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer verilen serginin küratörlüğünü ise Çelenk Bafra ve Paolo Colombo üstlenmiş.

Arşiv Niteliğinde Bir Sergi; TÜRKİYE SİNEMASINDA USTALAR: LÜTFİ AKAD (18 Mayıs-31 Aralık 2016)

1462372917_D51___vesikal___yarim__2_K

“Türkiye Sinemasında Ustalar” projesinin ilk konuğu usta yönetmen Lütfi Akad oluyor. Burçak Evren’in danışmanlığını, Müge Turan’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, Türkiye sinema tarihine adını “ustasız usta” olarak yazdırarak kendisinden sonra gelen yönetmenlere de geliştirdiği sinema diliyle öncülük eden Lütfi Akad’ın sinemasına ışık tutarken, yönetmenin filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini İstanbul Modern’de bir araya getiriyor.

Cam ve Doğal Taştan Tasarımlar Beyazıt’ta (7-14 Mayıs 2016)

cam
Cam Mozaik sanatçısı Şükriye Işıkal ilk kişisel karma sergisini 20. sanat yılında İstanbul’da açmaya hazırlanıyor.

7 Mayıs Cumartesi günü açılış kokteyli ile başlayacak olan sergi bir hafta boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Özgün eserlerin sergileneceği salonda cam ve doğal taştan yapılan birbirinden farklı tasarımlar görücüye çıkacak. Şükriye Işıkal, son olarak Mart ayında KKTC’de Lösemili Çocuklar Derneği yararına düzenlenen “Benim Şapkam Mozaikten” sergisinde çalışmalarıyla yer almıştı.

Sergiyi 1 hafta boyunca Beyazıt’ta bulunan Antik Hotel’de ziyaret edebilirsiniz.

LimartDuo sergisi (1-31 Mayıs 2016)

1462483885_LimartOnlinePopUp

Bedri Bayram , Selma Gürbüz ,Mustafa Horasan ve Mustafa Ata’nın eser edisyonlarının anlatıldığı LimartDuo sergisi ziyarete açıldı. Sanatçıların kullandıkları tekniklerin açıklamalarına, atölyelerinde çekilmiş fotoğraflarına, sanatçıların iç dünyalarına, eserlerini nasıl ve neler düşünerek ortaya çıkardıklarına dair detayların görülebileceği sergide tüm sanatçılarının edisyonlarının ilk defa sergileneceği Pop Up Limart dükkanı ziyaretçileri bekliyor.

Adres:Abdi İpekçi Caddesi no:16/1-2

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Karma Sergisi Antre’de (10-27 Mayıs)

1462453901_Antre_2016_YeditepeUniver

Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin işlerinden oluşan “Antre” adlı karma öğrenci sergisi 10 Mayıs’ta Kayışdağı Kampüsü’nde açılacak. Doksan beş öğrenci çalışmasını içeren sergi,çizim, illüstrasyon, kolaj, afiş, grafik tasarımı, tipografi, fotoğraf, video ve enstalasyon çalışmalarından oluşuyor.