Her yıl düzenlenen ünlü karnavallar dünyanın her yerinden turistlerin katılımlarıyla kutlanıyor ve bu karnavallar kutlandıkları bölgenin önemli turizm etkinlikleri arasında yer alıyor.  Gece gündüz durmadan günlerce devam eden dünyanın en çılgın karnavallarını milyonlarca kişi izliyor.  Bu liste de sadece Mart ayı etkinlikleri yer alsa da bazıları hiç duyulmamış ama fazlasıyla ilginç bulabileceğiniz karnavallar var. İçlerinde en popüler olanı ise Hindistan’da düzenlenen Holi Festivali…

Binche Karnavalı (Carnaval de Binche)

Her yıl Şubat ya da Mart aylarında Belçika’nın Wallon bölgesindeki Binche Kenti’nde kutlanan karnavalın tarihi 14’üncü yüzyıla kadar uzanıyor. Temel olarak kökleri Pagan geleneklerine dayanan ve baharın gelişi şerefine düzenlenen karnaval, aslen, dans edip adaklar adayarak “kötü ruh”u kovmak ve kötü güçlerle mücadele etmek amacını taşıyor. Festivalin en önemli şahsiyeti ise şüphesiz Gilles…

Geleneksel olarak sadece erkeklerden oluşan 1000 kadar Gilles özel kostümler giyiyor, balmumundan maske takıyor, yeşil gözlük ve bıyıklarıyla ruhları kovalamak için ellerinde tahta sopalar taşıyor. Gilles’lerin kostümleri Belçika bayrağının renkleri olan kırmızı, sarı ve siyah desenlerden oluşuyor. Ayrıca giyilen kostümlerin arka tarafı kambur gösterecek şekilde dolduruluyor.

Bunun dışında insanlar birbirlerine tonlarca kan portakal fırlatıyor ve kafalarına tüylü tüylü şapkalar giyiyorlar. Portakalların kişilere isabet etmesi son derece prestijli olarak algılanıyor. Bu arada meydanlarda kurulan açık bira çadırlarını da unutmamak lazım…

Binche Karnavalı, 2003 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirası Başyapıları”ndan biri olarak ilan edilmiş bulunuyor.

Binche-Karnavalı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Renklerin Festivali (Holi)

İyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen Holika’dan esinlenilerek Holi adı verilen bu festival, her yıl baharın gelişinde dolunay zamanı kutlanır. Özellikle Holika’nın kül hâline geldiği sahne, efsaneyi yaşatmak adına her yıl gerçekleştirilir. Festivalin başlamasından önce insanlar yakılacak ateş için odun ve tahta toplamaya başlarlar. Bir kukla, şeytana edilen küfürlerle büyük ateşte yakılır ve ardından hep bir ağzıdan “Holi-hai!” bağırışları yükselir. Holi’nin son gününde insanlar, yakılan ateşten biraz alıp evlerine götürürler. Böylece evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerinden korunduğuna inanırlar.

Festivalin ikinci yani son günü, renklerin günüdür. Günler önceden marketler ve sokaklar, farklı renk boyalarla dolmaya başlar. Bu günlerde kırmızı, sarı, mor, yeşil, mavi gibi birçok rengi sokaklarda görmeniz mümkündür. Festivalde her renk kendine göre anlam bir içerir: Kırmızı masumiyeti, yeşil canlılık ve enerjiyi, mavi sakinlik ve ağırbaşlılığı, sarı ise dindarlığı temsil eder. Şarkılar söylenir, danslar edilir, insanlar birbirilerine boya fırlatırlar ve bahar tüm renklerini sokaklara, insanlara taşımış olur.

Festivalde bir diğer eğlenceli unsur ise kaymak kabını kırma geleneğidir. Bu gelenek, daha çok Maharashta ve Gujarat şehirlerinde coşkuyla kutlanır. Burada bir kaymak kabı sokakta yüksekte asılı olur. Kadınlar bir yandan Holi halk şarkıları söylerken diğer yandan da ellerindeki suları erkeklere sıçratırlar. Bu sırada erkeklerden meydana gelmiş büyük bir insan piramidinin en tepesindeki kişi başıyla kabı devirmeye çalışır. Gelenek, rivâyete göre Lord Krishna’nın köyde girebildiği her evden kaymak çalması ve kadınların da kaymakları küçük Krishna’dan saklamak için yükseğe koymasıyla başlamıştır.

Holi-Festival-colour-run

 

Kiraz Çiçekleri İzleme Festivali (Hanami)

Geleneksel Japon Festivali olan Hanami, çiçeklerin güzelliğini gözler önüne seriyor. 8. Yüzyılda Heian döneminden beri her yıl mart ya da nisan aylarında tüm ülkede baharın gelişini kutlamak ve doğaya minnetlerini sunmak amacıyla yapılan festivale halk yoğun ilgi gösteriyor. Festivalde özellikle kiraz ağaçlarının çiçeklenmesini (sakura) görmek için ülke çapından tüm insanlar bahçelere akın ediyor. Kiraz ağaçlarının altında partiler düzenleniyor, piknikler yapılıyor, geleneksel Japon içkisi sakeler içiliyor, şairlerin yazdıkları şiirler festivale ayrı bir anlam katıyor. Gündüzleri ayrı bir güzel olan ağaçlar geceleri yanan lambalar eşliğinde bambaşka bir görsellik sunuyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.en.wikipedia.org internet sitesini inceleyebilirsiniz.

hanami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nice Karnavalı (Carnival de Roi de la Mediterranee Nice)

13. yüzyıla dayanan bu uluslararası karnavalda Nice, çiçekler, konfetiler ve dev figürlerin olduğu cadde partilerine sahne oluyor. Her yıl Şubat ve Mart aylarında düzenlenen festival boyunca kış ayının uyuşukluğunu atmak ve Fransız Rivierası’nın canlılığına kapılarak eğlenceli vakit geçirmek mümkün.

Teması her yıl değişen Nice Karnavalı (Carnival de Roi de la Mediterranee Nice) 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm o yılki temayı içeren renkli dev figürlerin karnaval geçidi; ikinci bölüm % 90’ı Nice’te yerel olarak yetiştirilen güzellikleri dillere destan çiçeklerin sergilendiği ve katılımcılara dağıtıldığı çiçek geçidi ve üçüncü bölüm ise renkli figürlerle birlikte gerçekleştirilen ışık gösterileri.

Havai fişek gösterileri ve çiçek savaşı ile son bulan festival sonrası bir ay boyunca şehrin çiçek koktuğu söyleniyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.nicecarnaval.com internet sitesini inceleyebilirsiniz.

nice2

 

Basel Karnavalı (Basler Fasnacht)

Kıştan ve soğuk havadan sorumlu tutulan kötü ruhları ve hayaletleri uzaklaştırmak amacıyla 1376 yılından beri Şubat yada Mart aylarında yapılan festival (Basler Fasnacht), doğa olaylarının anlaşılmasıyla komik ögeler içeren eğlenceli bir karnavala dönüşmüştür. Fasnacht başladığında şehrin bütün sokakları, kasabaları ve köyleri hareketlenir. Rengârenk fenerler, birbirinden ilginç kostümler, maskeli insanlar, trompet ve pikolo (küçük flüt) sesleri, geçitler, dans partileri ile tüm şehir çılgınca eğlenir.

Pazartesi sabahı saat 4’te kilise çanları çalmaya başlar ve tüm Baselliler Markplatz Meydanı’nda toplanır. Şehrin tüm ışıkları, sokak lambaları da dâhil olmak üzere, söndürülür. Binlerce kişilik fener alayı ve bando, saat tam 4’te tüm ihtişamıyla birden belirir ve katılımcılar çok renkli halk şenliğini başlatırlar. Yolları konfetiler kaplar Yoldan geçenler, aniden kendilerini rengârenk konfeti yağmuru altında bulabilirler. Baselliler, hazırladıkları tonlarca konfetiyi rastgele yoldan geçenlerin başından aşağı döker. Örneğin 5 m boyunda, burnu 60 cm olan bir adam sizi bir partiye götürebilir ya da mor renkli iki kafalı insanlar tarafından içki içmeniz için ikna edilmeye çalışılabilirsiniz. Festival esnasında kişinin kimliğinin belli edilmesi âdeta ayıptır. Ancak, Basel’da oturmuyorsanız, kostüm giyip maske takmanıza gerek yoktur. Bu Basellılar tarafından pek hoş karşılanmıyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.fasnacht.ch internet sitesini inceleyebilirsiniz.

basler 2

 

Geleneksel Büyücü Gecesi (Noche de Brujas)

Güney doğu Meksika’da, Veracruz kenti yakınlarındaki Catemaco Gölü, tarih boyunca doğaüstü güçlerle, büyücülükle ilgilenenlerin merkezi oldu. Bölgedeki kalıntılar, büyücülük uygulamalarının iki bin yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.

Sean Connery’nin rol aldığı 1992 yapımı Medicine Man filminin çekildiği Catemaco, her yıl mart başında Geleneksel Büyücü Buluşması’na ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl 2 Mart’ta gerçekleştirilecek etkinliğin resmi adı “Noche de Brujas” yani “Büyücülerin Gecesi”. Dünyanın dört bir yanında binlerce turisti bölgeye çeken festivalde farklı ülkelerden gelen büyücüler gösteriler yapıyor, alternatif yöntemler üzerine tartışıyor.

Karnaval hakkında daha detaylı bilgi için www.mexicolesstraveled.com internet sitesini inceleyebilirsiniz.

büyücü 2büyücü

 

 

 

 

 

 

 

 

Santa Cruz Karnavalı 

Afrika kıyılarına yaklaşık 200 mil uzaklıktaki Tenerife adasında düzenlenen Avrupa’nın en büyük sokak karnavalı (Carnaval de Santa Cruz de Tenerife) her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.  Karnaval geleneğinin Kanarya Adaları’na, 15. yüzyılda buraya gelen Avrupalılar ile ulaştığı tahmin ediliyor.

Karnaval, yaklaşık dört saatlik görkemli bir geçit töreniyle başlıyor ve sabahın ilk ışıklarına dek süren eğlenceler ile doruk noktasına ulaşıyor. Son akşam adalıların “Sardalyanın Gömülmesi” (Entierro de la Sardina) kutlaması yapılıyor. Dev sardalya heykelinin havai fişek gösterileri altında cenaze töreni gerçekleştiriliyor.

Karnavalda özellikle genç kızlar ilginç kostümleriyle göz kamaştırıyor. Santa Cruz’da en önemli geleneklerden biri de karnavalda kraliçe seçmek. En güzel kostümü giyen ve çekici kız, jüri üyeleri tarafından kraliçe seçiliyor. Festivalin açılışında ve kapanışındaki yürüyüşlerde ada sakinleri ve turistler rengarenk ve birbirinden değişik rengarenk kostümlerle geçiş yapıyor.

Karnaval hakkında daha detaylı bilgi için www.carnavaltenerife.es internet sitesini inceleyebilirsiniz.

 

Su Çekme Festivali (O-Mizutori) 

Nara’daki Todaiji Tapınağında düzenlenen ve “Su Çekme Festivali” olarak da adlandırılan etkinlik (O-Mizutori), 1200 yıllık kutlamaların günümüzde de sürdürülmesinin bir göstergesi. Festival boyunca hem baharın gelişi kutlanıyor, hem de yeni yılda mutlulukla ve barış içinde yaşayabilmek için dualar ediliyor.

Çam ağacından yapılmış meşalelerin titreyen ateşinde gerçekleştirilen ve tapınağın balkonunda bulunan 11 rahibin katılımıyla gerçekleştirilen dini ayin 12’sinin gecesinde zirveye ulaşıyor. Ayinde balkonun altında yer alan insanların üzerine meşalelerden alevler de düşüyor. Final ise, yukarıdan aşağıya düşen sular…

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.jnto.go.jp internet sitesini inceleyebilirsiniz.

O-Mizutori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Las Fallas Festivali

Marangozların azizi San Jose (Hz. Yusuf) anısına kutlanan festivalin hikâyesi şöyle: Çocuklara oyuncak yapan San Jose’nin atölyesi günlerden bir gün bütün oyuncakları ve yaptığı her şeyle birlikte bir yangında kül olup gidiyor. Bu olaydan sonra Valencialılar San Jose’yi her sene mart ayında kocaman kuklalar yapıp 19 Mart’ta da hepsini yakarak anıyorlar.

Yakmak için yaptıkları bu üç boyutlu devasa (bazıları 30 metreyi buluyor) heykellere ‘falla’ deniyor. Ya da İspanyolcada “Oyuncak Bebek”.  Devasa heykeller festivalin son günü (Crema) yakıldığı için tüm İspanya’dan yaklaşık 300.000 itfaiyeci festivalde görevlendiriliyor.

İspanyollar gündüzleri mascleta (bir çeşit çatapat), gece 12’den sonra ise muhteşem havai fişek gösterileriyle, müzik ve danslarla festivalin tadını çıkarıyorlar. Bir hafta boyunca, şehir sanki savaştaymış gibi havai fişeklerin esiri olur.  Her gün üç çeşit havai fişek etkinliği vardır: la despertà, la mascletà ve el castillo. Festival, her saat parti, sangria, kuklalar anlayışını birleştiriyor ve tüm dünyadan yaklaşık 2 milyon insanı kendine çekiyor.

Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.fallasfromvalencia.com internet sitesini inceleyebilirsiniz.

s_s30_RTR2ZLH1