Kahve Gerçekten Zararlı mı?
Kahve dünya üzerindeki en popüler içeceklerden bir tanesi. İlk olarak 1500’lü yıllarda Yemen’de içilmeye başlanmış ve yaklaşık 500 yıldır tüketiliyor. Günümüzde 70’ten fazla ülkede yetiştirilen kahve, yüz milyonlarca insan tarafından günlük bazda tüketiliyor. Genel yargı kahvenin zararlı olduğu yönünde olsa da kahve aslında son derece faydalı bir içecek.

Kahvenin en büyük faydası antioksidanlar bakımından son derece zengin olması. Günlük hayatımızda maruz kaldığımız toksin miktarını düşünüldüğünde, antioksidanlar hayati önem kazanıyor. Antioksidanlar bizi bu toksinlerin zararlarından korudukları gibi, yaşlanma etkilerini de geciktiriyorlar.
Kahve antioksidan içeriği en yüksek 5 besinden bir tanesi. Bilimsel araştırmalara göre, ortalama beslenen bir insan, meyve ve sebzelerden alabileceği antioksidanlardan daha fazlasını kahve içerek alabilir. Yaşlanma karşıtı etki bakımından da kahve 1 numaralı içecek.

kahve gerçekten zararlı mı?

Yapılan son araştırmalar, antioksidan içeriğinin yanı sıra, kahvenin insan vücudu üzerinde başka olumlu etkileri de olduğunu ortaya koyuyor. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:
Kahve, içildiği sırada geçici olarak beyin fonksiyonlarını arttırıyor. Ruh halinde, tepki süresinde, dikkatte ve genel bilişsel fonksiyonlarda iyileşme gözleniyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor. Yani vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlıyor. Spor öncesinde içildiğinde ise spor performansını %11-12 oranında iyileştiriyor.

 

 

Kahve Gerçekten Zararlı mı?İleriki yaşlarda erken bunama, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalar kahve içenlerde Alzheimer’a %65 oranında, Parkinson’a ise %32-60 oranında daha az rastlandığını ortaya koyuyor.

Son yıllarda eskiye oranla 10 kat fazla rastlanan ve günümüzde dünya üzerinde 300 milyon kişiyi etkileyen Tip 2 Diyabet yani şeker hastalığını yakalanma riskini %23-67 oranında azaltıyor.

Siroza yakalanma riskini %84, karaciğer kanserine yakalanma riskini ise %40 oranında azaltıyor.

Düzenli kahve içenlerde depresyon ve intihar oranı azalıyor.

Kahve Gerçekten Zararlı mı?Son bulgular göğüs ve prostat kanseri gibi kanserlere yakalanma riskini de düşürdüğünü gösteriyor.

Kahvenin bu olumlu etkilerinin yanı sıra, bilindiği üzere kafeinden kaynaklanan zararları da mevcut. Kafein uyarıcı ve bağımlılık yapıcı bir madde. Vücuda yüksek miktarda alındığında vücudun aşırı uyarılmasına sebep olarak, böbrek üstü bezlerinin aşırı zorlanmasına neden olabilir. Kafeinin bağımlılık yapıcı olması nedeniyle, yoksunluk durumunda baş ağrısı, yorgunluk, asabiyet görülebilir.

Kahve yüksek miktarlarda içildiğinde bilindiği üzere heyecanlılık, anksiyete ve kalp çarpıntısına neden olur. Bu nedenle kafein hassasiyeti olan kişilerin kahve içmemeleri gerekir. Kahvenin idrar sökücü ve kan basıncı arttırıcı etkileri de vardır ancak bu etkiler düzenli içenlerde genelde kaybolur.

Uzmanlar günlük 3-5 bardağı aşmadığımız ve bazı noktalara dikkat ettiğimiz sürece kahvenin zararı olmadığını ancak pek çok faydası olduğunu söylüyor.

Kahvenin sabah saatlerinde ve öğleden önce içilmesi gerekiyor. Kafeinin vücuttaki etkisi yaklaşık 12 saat sürdüğünden, öğleden sonra ve akşam içilen kahve uykuyu etkiliyor. Uykunuzu kaçırmasa bile uyku kalitenizi kesinlikle düşürüyor. Günün erken saatlerinde, antioksidanlara ve uyarılmaya en çok ihtiyacımız olan saatlerde içilmesi en uygunu.

Kahve Gerçekten Zararlı mı?Kahveye şeker, tatlandırıcı ya da yapay kahve kremaları gibi sağlığa son derece zararlı maddeleri eklememek gerekiyor. Yalnızca süt, bitkisel süt alternatifleri ya da süt kreması eklenmeli. Bunlar dışında kahveye aroma katmak ve kahvenin antioksidan içeriğini daha da arttırmak için tarçın veya kakao eklenebilir.

Kahve Gerçekten Zararlı mı?Türk kahvesinde ve French pressle yapılan kahvede bulunan diterpenlerin kolesterolü arttırdığı biliniyor. Bu nedenle en uygunu kağıt filtreyle süzülmüş filtre kahve ya da çözünür kahve (örn. nescafe) içmek.

Evde hazırlanan bir bardak filtre kahve ortalama 95mg kafein içerirken, zincir kahve mağazalarında hazırlanan aynı boydaki (tall) kahve 180mg kafein içeriyor. Bu miktar, kafeinin zararları göz önünde bulundurulduğunda oldukça fazla. Ayrıca bu mağazalarda hazırlanan bazı kahve karışımları yüzlerce kalori ve bir sürü şeker içerebiliyor. Bu içecekler ne yazık ki sağlıklı değil. Bu nedenle en sağlıklısı kendi hazırladığımız kahveyi tüketmek.

 

Tuğçe Bekat