Her yıl sonbaharın gelişiyle şehri cazla buluşturan ve bu yıl da 26.sı düzenlenen AKBANK CAZ FESTİVALİNİ geride bıraktık. 12-23 Ekim tarihleri arasında pek çok farklı mekanda onlarca konser, workshop ve etkinlik, müzik severleri bir araya getirdi. Ekim ayı boyunca şehrin caz halini kimlerden dinlemişiz gelin birlikte göz atalım.

12 EKİM/CHARENEE WADE THE SEED

Bu yılda her yıl olduğu gibi festivale ilk açılan kapı CHARENEE WADE konseri ile THE SEED oldu. Politik duruşuyla siyahi halkların sesi olan şair-müzisyen GILL SCOTT-HERON’un bestelerini yorumlayan ilk kadın vokalist olarak oldukça ses getiren bir projeye imza atmıştır.

13 EKİM/GEVENDE MODA SAHNESİ

Alternatif müziğin önde gelen isimlerinden GEVENDE’yi Moda sahnesinde ”Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar”ını seslendirirken bulduk.

13 EKİM/ERİK TRUFFAZ QUARTET BABYLON

İlhan Erşahin ve Hüsnü Şenlendirici ile yaptığı çalışmalarla da bilinen Fransız trompet virtüözü Erik Truffaz, elektronika, hip-hop ve drum’n bassla cazı harmanlayarak sevenlerine sundu.

14 EKİM/FATİH ERKOÇ CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ

Ünlü besteci ve yorumcu Fatih Erkoç daha önce Kerem Görsev ile birçok projeye imza atmıştı. Bu yıl ise söz ve besteleri kendisine ait ilk solo caz albümü ‘True Love’ ile Akbank Caz Festivali’nde yerini aldı.

15 EKİM/ NOUVELLE VAGUE BABYLON

Fransız müzisyenler Marc Collin ve Olivier Libaux’ın kurmuş oldugu,80lerin ünlü new wave ve punk parçalarını ustalıkla birleştiren sıra dışı grup 15 ekim akşamı sahne aldığı Babylon’da izleyicilerine unutulmaz bir gece yaşattı.

16 EKİM / PHAROAH SANDERS QUARTE CEMAL RESİT REY KONSER SALONU

75 yaşındaki Grammy ödüllü trompetçi Pharoah Sanders kendine özgü tekniği ve yılların tecrübesi ile dinleyicilerine keyifli bir pazar akşamı yaşattı.

17 EKİM/MASAYOSHİ FUJİTA AKBANK SANAT

‘El fog’ takma adıyla aslen Japon olan Berlinli müzisyen Masayoshi Fujita akustik bir enstrüman olan vibrofonun sınırlarını zorlayarak, metal parçalarla oluşturduğu sesleri müziğine dahil ediyor. Dinleyicilerini vibrofonun zenginlikleriyle tanıştıran sanatçı, inanılmaz bir deneysel caz ziyafetine imza atıyor.

18-19 EKİM/ RAY BLUE BAND NARDIS JAZZ CLUB

New York kökenli saksafoncu Ray Blue Nardis Jazz Club’da iki gece üst üste sahne alarak sevenlerinin gönlünde taht kurdu.

19 EKİM/AMİR ELSAFFAR AND TWO RİVERS CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU

Irak asıllı Amerikalı trompetçi Amir elsaffar, makamsal müziği cazla birleştiren yenilikçi bir sanatçı. 2002 yılında Orta Doğu ve Avrupa’yı keşfe çıkmış ve 5 yıl bu coğrafyalarda müzikal anlamda araştırmalar yapmıştır.19 Ekim akşamı sahne aldığı CRR konser salonunda Orta Doğu’nun keskin köşelerini Batı yumuşaklığı ile işleyip kıvrak ritimlerle sevenlerine sundu.

19 EKİM/TONY ALLEN BABYLON

Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı. Geleneksel Afrika müziğini caz ve funkla harmanlayarak Afrobeat’i yarattı. 75 yaşında olan sanatçı aktif müziğe devam ediyor. 19 EKİM akşamı sahne aldığı Babylon’da sevenleriyle birlikte kendisine ilham olan “Art Blakey”i anmıştır.

img_2868
22 EKİM/IMANY VOLKSWAGEN ARENA

Billie Holiday ve Tracy CHAPMAN gibi cazın önemli kadın vokallerini kendine idol edinen, soul müziğin duru sesi IMANY. Festival takvimi açıklanır açıklanmaz biletleri birçok kategoride hızlıca tükendi. Sahne aldığı Volkswagen arenada duruşuyla ve sesiyle festivalin en özel performanslarından birine imza attı.

 

 

23 EKİM/ CAZLI BRUNCH CLUB QUARTİER

İşte festivalin en sonuncu etkinliği. Bu sefer caz severleri Papyon Trio eşliğinde kahvaltı yaparak AKBANK CAZ FESTİVALLİNİ uğurlarken görüyoruz.

AKBANK CAZ FESTİVALİ bu yılda dolu dolu geçti. Kasım ayı boyunca içimizi ısıtacak yeni konserlerle görüşmek dileğiyle. 🙂

Yazı ve Fotoğraflar: Aysun Soytürk @yosunella