Esaslı bir müzik ziyafeti çekmek için yazı beklemenize gerek kalmadı. Baharın gelmesiyle birlikte Avrupa’da müzik festivalleri sezonu açılırken, hazırladığımız rehber kendinize en uygun festivali bulmanızı sağlayacak

Bahar Avrupa’da yalnızca doğayı değil müzik camiasını da canlandırıyor. Önümüzdeki haftalarda, Eski Kıta’nın dört bir yanında farklı müzik zevklerine hitap eden festivaller düzenlenecek. Kendinize en uygun festivali seçmek içinse, hazırladığımız bahar festivalleri rehberine göz atmanızı öneririz.

XJAZZ – Berlin, Almanya

Avrupa’nın en üretken müzik merkezlerinden biri olan Berlin’in caz müziğin sınırlarını zorladığını görmek hiç şaşırtıcı değil. Kreuzberg’in beş muhteşem sahnesinde gerçekleştirilecek etkinlikleriyle, XJAZZ bir yandan uluslararası efsaneleri kutlarken, bir yandan da türe yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen yerel yetenekleri ön plana çıkarıyor. Ülkede nadir bir durum olarak, her yıl festival programının yaklaşık %70’ini Alman kökenli isimler oluşturuyor. Bu bile Berlin’in caz ortamının ne kadar gelişmiş olduğunu göstermek için yeterli. Sakın kaçırmayın!

Ne zaman: 5-8 Mayıs
Öne çıkanlar: Cymande, Nightmares on Wax, Pantha Du Prince

 

Snowbombing – Mayrhofen, Avusturya

Müziği seviyor musunuz? Peki ya snowboard yapmayı? O zaman 2000 yılından beri ikisini mükemmel bir şekilde birleştiren Snowbombing’i hayatınıza sokmanızın zamanı geldi. Farklı zorluktaki pistleri ve DJ’lerden indie grupların canlı performanslarına uzanan gösterileriyle burada herkes için bir şeyler var. Tüm bunlara ek olarak, festival organizatörleri de orman açıklıklarından çiftliklere ve iglo köylerine uzanan konser mekânlarıyla Avusturya doğasının nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmayı biliyorlar.

Ne zaman: 4-9 Nisan
Öne çıkanlar: The Prodigy, Andy C, Fatboy Slim

 

The Great Escape – Brighton, İngiltere

Bohem kıyı semti Brighton’da (Londra’nın Gatwick Havalimanı’ndan trenle 30 dakika uzakta) düzenlenen festival, binlerce müzikseverin 9-5 mesaisinin monotonluğundan kaçarak, müziğin coşkusunun içinde kendilerini kaybedebilmelerini sağlıyor. Hem de ne müzik! Her yıl, The Great Escape festivalinin arkasındaki ekip, muhteşem Brighton Dome’dan kapanış saatlerinden sonra yerel barların arka odalarına uzanan 30’u aşkın sahnede, 450 performans vaat ediyor. Tartışma panelleri, röportajlar, endüstrinin önemli isimleri ve eleştirmenlerle konuşmalarının da içinde yer aldığı, endüstriye dair prestijli bir konferans da festivalin önemli bölümlerinden birini oluşturuyor.

Ne zaman: 19-21 Mayıs
Öne çıkanlar: Band of Skulls, Mystery Jets, Michael Kiwanuka

 

CLICK Festival – Helsingor, Danimarka

Hem kültür aşığı olup hem de eğlenceyi de seven müzik tutkunlarına hitap eden, adeta gelecekten fırlamış bir festival. Altıncı yılına giren festivalde, gösteri sanatları, bilim ve teknoloji alanından uluslararası isimler bir araya gelerek atölyeler, seminerler ve unutulmaz tek gecelik prodüksiyonlar sunuyor. Kopenhag’dan 45 dakikalık tren yolculuğuyla ulaşılabilen CLICK’in katılımcıları, yürüme mesafesindeki Denizcilik Müzesi ve Hamlet’in kalesi olarak da bilinen Kronborg sayesinde Danimarka tarihini de keşfetme şansını yakalıyor.

Ne zaman: 20-22 Mayıs
Öne çıkanlar: Philip Glass

 

Lost & Found – Malta

Geçtiğimiz yıl oldukça başarılı bir başlangıç yapan Lost & Found Festivali, dansçıları, tekne partileri ve tüm gece süren çılgınlıklarıyla mutluluk dolu Malta adasına heyecan getirmeye bu sene de devam ediyor – hem de daha da büyüyerek! BBC Radio 1 DJ’i Annie Mac’in yönettiği festival, dört gün sürecek partinin hızını kaybetmemesi için modern gece kulübü sahnelerinin büyük isimlerini ağırlıyor. Güneş kremini, güneş gözlüğünü, deniz yatağını kap ve sen de bu Akdeniz eğlencesindeki yerini al.

Ne zaman: 31 Mart – 3 Nisan
Öne çıkanlar: Annie Mac, Disclosure, Mark Ronson B2B Hudson Mohawke